Olt Csíkszereda – Tusnádfalu szakasza
Az Olt ezen szakaszát jelentősen megviselte a szennyvíztisztító állomás nem megfelelő működése. A város székelyudvarhelyi bejáratánál levő hídnál vett minták nagy fajgazdagságot mutatnak az Oltban, jelen vannak a víz tisztaságára, a magas oxigén tartalomra utaló fajok, mint a rákok, kérészek, tegzesek, kétszárnyúak. Vízminőségi szempontból a jó és közepesen jó (II – III) kategóriába sorolható. A zsögödi hídnál azonban már teljesen más a helyzet. A kevés oxigént igénylő fajok vannak jelen, ők a szennyezett, a magas szerves anyag tartalommal rendelkező vizek hírvivői (baktériumok, csillósok, csővájóférgek, szúnyoglárvák). A vastag szerves anyag réteg oxigén hiányában anaerob lebomlásnak indul (rothad), melynek eredménye érezhető. Minőségi szempontból ez már az utolsó kategóriába tartozik, az V-be.
|
A nagymértékű szennyezést a folyó természetes öntisztulása nehezen tudja feldolgozni, Alcsík felé haladva csak lassan módosul a víz minősége. Itt lassabb a víz folyása, melynek köszönhetően megjelennek különböző vízinövények
(békaszőlő, tavaszi mocsárhúr, süllőhínár) és így emelkedik az Olt oxigén tartalma. Érdembeli változás az Újtusnádi hídnál tapasztalható, ahol már gazdagabb a növényzet, halak is megjelennek. A jelenlevő fajok a piócák, tegzesek, kétszárnyúak lárvái a közepes tisztaságú illetve gyengén szennyezett kategória indikátorai (III – IV).
Hasznos információk
|