A probléma
„A hulladékképződés csökkentése és a hasznosítás arányának növelése érdekében - egyes termékek esetében - a szabályozás elsősorban a gyártókra hárítja a felelősséget, de épít a többi piaci szereplő aktív közreműködésére is.
A hulladékgazdálkodásra vonatkozó szabályok a hulladék termelőjére, birtokosára hagyományosan rótt kezelési kötelezettség mellett, amely szerint a hulladék tulajdonosa, birtokosa köteles a tevékenysége gyakorlása során keletkező, illetve más módon birtokába kerülő hulladékot gyűjteni és hasznosításáról vagy ártalmatlanításáról gondoskodni, bevezeti a gyártói felelősségen és a megosztott felelősségen alapuló új modellt.”
cegvezetes.cegnet.hu
Pont ez a gond a veszélyes hulladékok esetében, hogy nem létezik látható erőfeszítés annak érdekében, hogy a a gyártói felelősségvállalás a gyakorlatban is megmutatkozzon. Szinte kivétel nélkül a gyártók, csak odáig éreznek felelősséget a termékeikkel kapcsolatban, amíg elhagyják az üzem területét, azt követően legyen a fogyasztó/vásárló gondja. A különböző termékeket előállító cégeknek kötelessége lenne gondoskodni a termék sorsáról azok használatát követően is. Ennek megfelelően pl. a szárazelemeket gyártó, árusító cégek kellene biztosítsák a lehetőséget a fogyasztóknak, hogy visszahozzák azokat az elemeket melyek már használhatatlanok.
|
De így van ez számtalan más veszélyes hulladéktípussal is, nincsen egy rendszer mely biztosítaná a visszagyűjtést és ennek hiányában ezek a háztartási hulladék közé kerülnek megszennyezve azokat is. Miért nincs életképes visszagyűjtő rendszer? A pénz az oka mindennek, na meg az érdektelenség. Nézzük például a gyógyszereket. A törvény szerint a gyógyszertárak kötelesek lennének visszavenni a lakosságtól a lejárt gyógyszereket. Csíkszeredában és Marosvásárhelyen nincsen egyetlen cég sem mely ezt vállalná, és minden bizonnyal más székelyföldi városokban sincs másképp. Az ok egyszerű. A gyógyszereket égetéssel semmisítik meg, mely egy költséges eljárás, ezért első látásra egyértelműnek tűnhet, hogy az a cég, amely nem kap „felső nyomást” az nem fogja saját magát kiadásokra kergetni. Egyedüli megoldásnak jelenleg a civil kezdeményezések látszanak, melyekből szerencsére lehet találni régiónkban.
|