A terület leírása
A növényvédelmi rezervátum a Gyergyószentmiklóst és Parajdot összekötő 13B országút mentén terül el Borzont település határában. A település közigazgatásilag Gyergyóalfaluhoz tartozik, és tőle 1km-re terül el.
A rezervátum területe 20 ha, és a csíki, gyergyói síklápok jellegzetes képviselője. Legfontosabb ritkasága az északi elterjedésű szibériai cickafark (Achillea impatiens), amelynek ez az egyik legdélebbi elterjedési pontja globális szinten, és Romániában csak itt található nagyobb mennyiségben. Egyik változatát Gyergyói cickafarknak nevezte el Nyárády Gyula botanikus a 20. század elején. Több más ritka növényfaj is előfordul itt, pl. fűzlevelű gyöngyvessző (Spiraea salicifolia), jogaros kakastaréj (Pedicularis sceptrum-carolinum), szibériai hamuvirág (Ligularia sibirica), buglyos szegfű (Dianthus superbus).
A védetté nyilvánítása ellenére is az emberi beavatkozás következtében a növényzet óriási károkat szenvedett, pl. a széleit szántották, lecsapolták, a nyírfák egy részét kivágták.
|
A vidékre jellemző kétéltűfaj a mocsári béka (Rana arvalis) és a gyepi béka (Rana temporaria).
A lápra jellemző madárfajok a sárszalonka (Gallinago gallinago), sárga billegető (Motacilla flava), rozsdás csaláncsúcs (Saxicola rubetra), a kaszált rétekre a haris (Crex crex), fürj (Coturnix coturnix). A ragadozómadarak közül vörös vércse (Falco tinnunculus) és egerészölyv (Buteo buteo) rendszeresen látható a területen, vonuláskor kékes rétihéja (Circus cyaneus) is felbukkan.
Szentes Lajos, Demeter László
|