A terület leírása
A Csíky kert, Gyergyószentmiklós északkeleti határában található 870 – 970 m tengerszint feletti magasságban, innen szép kilátás nyílik az előtte elterülő városra.
A kert alapítója dr. Csíky Dénes ügyvéd, aki 1843. július 26-án Gyergyószentmiklóson született jómódú örmény családban. Gyergyószentmiklóson végezte elemi iskoláit, majd a csíksomlyói Collegiumba tanult, később Kolozsváron végezte ügyvédi tanulmányait. Nagyon szerette a természetet, a növénytan megszállottja volt.
Gyergyószentmiklós északkeleti részén nézett ki egy nagyobb területet a Filep kútja körül. A kertet örökségből vásárolta meg.
1884-ben fogott hozzá a fák és cserjék ültetéséhez, és 1909-re készült el a kert.
A fákat úgy ültették eredetileg, hogy ősszel és tavasszal a lombhullató fák koronája kirajzolta a kert alkotójának Csíky Dénesnek a monogramját.
Napjainkban már ez nem látható, a régi fák pusztulása és újak ültetése megváltoztatta a tájat. A Csíky kert 185 őshonos és tájidegen fának és cserjének adott otthont, sajnos e 185 fa és cserje faj jegyzéke nem maradt fönn az utókor számára.
Az arborétumban Csíky Dénes sok tájidegen gyümölcsfát is meghonosított, így sikerült bizonyítania a gyergyóiaknak, hogy itt is lehetséges a gyümölcstermesztés. Csíky Dénes a 20 hektáros kertet a városnak adományozta, hosszú idő telt el, míg a kert ténylegesen Gyergyószentmiklós tulajdonába került. Ez idő alatt nem gondozták, értéke csökkent, állapota egyre rosszabb lett.
|
Az Országos Társadalomrendező Intézet gondnoksága alatt szanatóriumot nyitottak a Csíky kertben, tüdőbeteg gyerekek számára. A kommunizmus ideén pedig preventórium lett. 1980-ban szűnt meg az intézmény.
1980 májusában védett területté nyilvánították a Csíky kertet. A 80-as években volt próbálkozás a terület föltérképezésére, a fa és cserje fajok azonosítására, de nem sikerült teljesen fölmérni a területet.
2008-ban Gyergyószentmiklós tanácsa 25 évre bérbe adta területet a Babes-Bolyai Tudományegyetem kihelyezett tagozatának, így elkezdődött az arborétum rendbetétele, szemetes kosarakat helyeztek ki a kert területén, kijavítottak egy sétányt és a forrást felújították.
A 25 év bérbeadás célja a kert hajdani arborétum jellegének visszaállítása. Az arborétumot ezáltal fölhasználhatják az oktatásban, tudományos vizsgálatokat folytathatnak a területen, ritka, veszélyeztetett fajokat mutathatnak be és menthetnek meg. A tervek között szerepel egy tanösvény kialakítása is, mely a különböző tengerszint feletti magasságokra jellemző növényvilágot mutatná be, kihasználva a domborzat adta lehetőségeket.
Szentes Lajos, Demeter László
Hasznos információk
Rejtekhely-vadászat Erdélyben Csiky-kertet bemutató cikke (pöcc)
|