A terület leírása
Az Ördög-tó a legészakibb hegyi tőzegláp a Hargita hegységben, egy kráterben fekszik.
A láp területén számos védett növény található, ilyen a szibériai hamuvirág (Ligularia sibirica), babérlevelű fűz (Salix pentandra), hüvelyes gyapjúsás (Eriophorum vaginatum) ezek jégkorszaki maradvány növények vagy reliktum fajok.
Ezen kívül előfordul a tőzegmoha (Sphagnum sp.), fekete áfonya (Vaccinium myrtillus), tőzegáfonya (Vaccinium oxycoccos), közönséges lucfenyő (Picea abies), erdei fenyő (Pinus sylvestris), közönséges boróka (Juniperus communis).
Állatvilága a környező erdőkre jellemző. Fölbukkan a gímszarvas (Cervus elaphus), vaddisznó (Sus scrofa), őz (Capreolus capreolus), de szemünk elé kerülhet a barnamedve (Ursus arctos), farkas (Canis lupus), hiúz (Lynx lynx) is.
A fenyőerdőkre jellemző a madárvilága, megfigyelhető a fekete harkály (Dryocopus martius), nagy fakopáncs (Dendrocopos major), háromujjú hőcsik (Picoides tridactylus), fenyves cinke (Parus ater), búbos cinke (Parus cristatus), tüzesfejű királyka (Regulus ignicapillus), sárgafejű királyka (Regulus regulus), fakusz (Certhia familiaris), keresztcsőrű (Loxia curvirostra).
A kétéltűek és a hüllők közül jellemző a kárpáti gőte (Triturus montandoni), alpesi gőte (T. alpestris), gyepi béka (Rana temporaria) és az elevenszülő gyík (Zootoca vivipara).
|
Az Ördög-tó része a Madarasi Hargita Élőhelyvédelmi Natura 2000 területnek (ROSCI0090).
A Natura 2000 hálózat az Európai Unió természetvédelmi területeinek összessége, amelyeket két kerettörvény, a Madárvédelmi Direktíva (79/409/EC) és az Élőhely Direktíva (92/43/EC) alapján jelölnek ki. Ennek megfelelően két Natura 2000 területtípus létezik: a madárvédelmi területek (SPA-k) és az élőhelyvédelmi területek (SAC-k vagy SCI-k). A hálózat célja az európai biológiai sokféleség védelme. A Natura 2000 területek általában nagy kiterjedésűek és nem zárják ki az emberi tevékenységeket, viszont minden építkezés és egyéb infrastrukturális beruházás esetén külön megvizsgálják, hogy azok a természetvédelmi szempontból jelentős fajok és élőhelyek, amelyek az illető területen ismertek, mennyire sérülnek a beruházás által, és igyekeznek elkerülni az élőhelyek pusztítását vagy pótolni azokat. Emellett a Natura 2000 területek természetvédelmi kezelését, kutatását és a természetkímélő mezőgazdálkodást támogatják. Romániában a Natura 2000 hálózatot 2007-ben kezdték kijelölni, a mezőgazdasági támogatások még nem működnek. Hasonló támogatások az agrárkörnyezetvédelmi támogatások, de ezek nem csak a Natura 2000 területekre vehetők igénybe, hanem az úgynevezett magas természeti értékű mezőgazdasági területekre (a Székelyföld nagy része ebbe a kategóriába van sorolva).
Szentes Lajos, Demeter László
|