A terület leírása
A település Marosvásárhelytől 14 km-re északkeletre, a Maros síkságán, a folyó bal partján, fekszik.
A település látnivalói közül első sorban megemlítendő a barokk stílusban épült Teleki kastély, amelyet 1769-ben gróf Teleki Sámuel erdélyi kancellár kezdte építtetni, majd központi emeletes épületét gróf Teleki Sámuel, a híres Afrika utazó építtette 1912-ben újbarokk stílusban.
Napjainkban Sáromberke a gólyáiról lett híres, mivel Maros megyében itt található a legtöbb fehér gólya egy településen belül. Ez annak köszönhető, hogy a környéken sok legelő és vizes élőhely maradt fenn, ahol a gólyák nagyobb rovarok, ebihalak, békák után kutatnak, de elfogyasztják az apró rágcsálókat, halakat, kígyókat is. 2001-ben a Milvus Madártani és Természetvédelmi Egyesület a helyiekkel karöltve, hosszú távú gólyavédelmi programot dolgozott ki a gólyák megóvása érdekében. 2005-ben gólyatáblákat állítottak a település bejárataihoz, majd információs központot és gólyamúzeumot létesítettek a Teleki kastély egyik részében. A jelenleg a költő párok száma 12 és 15 között változik.
|
A Teleki kastélytól indul az a gólyaösvény, amely végighalad a faluban található gólyafészkek alatt, majd a legelőn át visszakanyarodik a kastély irányába. A kijelölt ösvényen haladva több ismeretterjesztő, felvilágosító tábla áll az érdeklődők rendelkezésére. Segítségükkel információkat kapnak a gólyák táplálkozásáról, a fiókák költéséről. A fészkek alatt a villanyoszlopokra táblákat helyeztek ki, melyeken adatok jelennek meg az érkezés időpontjáról, a fiókák számáról stb. A fészkelési időben, a Teleki kastélyban található gólyamúzeumban képernyőn keresztül lehet megfigyelni egy gólya család életet. 2004-ben sikerült ellátni és nyomon követni egy Kele nevű fiatal gólya vándorlását napelemes rádióadó segítségével. A gólya elért a Viktória-tóig, majd később nyoma veszett. Nem biztos, hogy elpusztult, lehetséges, hogy csak a készülék hibásodott meg.
Szentes Lajos, Demeter László
|